Paverpol

Paverpol je pomerne málo známy materiál , vhodný na tvorbu sôch a dekorácií. Paverpol je vlastne textilné a dekoračné tužidlo, ktoré je neškodné pre človeka, zvieratá a životné prostredie. Jedná sa o bezpečný produkt, ktorý je veľmi obľúbený u umelcov a kreatívnych ľudí. Má veľa možností uplatnenia. Je vhodný na tvorbu veľkých a malých objektov. Je vhodný na všetky tieto druhy materiálu -  textil, papier, semiš, sklolaminát,  hlina, všetky druhy prírodných materiálov. Dobre drží na dreve, keramike, sadre, betóne, kameni aj polystyréne. S Paverpolom môžeme vyrobiť krásne umelecké sochy do interiérov, ale aj do exteriérov. Vytvorené exteriérové objekty vraj vydržia horúčavy, ale aj mrazivé počasie, takisto dážď. (Ja s  exteriérovými soškami nemám skúsenosť, takže tu píšem len to, čo som o Paverpole čítala. Rozhodne by som neporúčala sošku dávať pod prúd hrúcej vody).  Samotný produkt Paverpol však treba chrániť pred mrazom,  pri extrémnom mraze by sa mohol zakaliť. Uplatní sa pri tvorbe  obrazov, bábik  a mnoho ďalších dekoratívnych ozdôb.

Dobrou vlastnosťou Paverpolu je jeho rýchle schnutie.  Fénom sa dá proces sušenia ešte urýchliť.   Okrem priesvitnej/ transparentnej farby Paverpol dostať aj v čiernej a bronzovej farbe. Ak chceme vytvoriť  farebnú sošku, môžeme pridať farbu Pavercolor, do priesvitného Paverpolu. Dá sa kúpiť široká škála farieb. Farby sú miešateľné, takže možno dosiahnuť viac odtieňov.Prípadne zafarbíme už vyschnuté dielo akrylovými farbami. Veľmi dobre vyzerajú predmety natreté bronzovou, medenou, alebo striebornou farbou.

Pri práci s Paverpolom používame rukavice. Avšak, ak sa pozabudneme a rukavice nepoužijeme, tragédia sa nedeje. Treba si ruky umyť  vo  vlažnej vode. Vyschnutý Paverpol sa dá žošúpať. Použité štetce namáčame vo vode, po práci ich tiež umyjeme vo vlažnej vode.

Pri výrobe sochy si z pomocných materiálov –drôtu a alobalu vymodelujeme kostru sochy. Potom nanášame na kostru postrihané kúsky látok, ktoré sme namočili v Paverpole. Sochu modelujeme, tvarujeme, upevňujeme. Necháme vyschnúť a zafarbíme.

 

Navštívte aj http://www.sashe.sk/zupet/moje/sochy-a-sosky